Možnosti instalace Aquarionu

Tři nejběžnější způsoby instalace Aquarionu

Je třeba si uvědomit, že Aquarion je "stolní" zařízení, které se ovládá panelem na jeho čelní stěně a výstupní ohebná nerezová trubice je cca 40 cm dlouhá. Musí být tedy umístěn tak, abychom k němu měli přístup a neměli problémy s několika odkápnutými kapkami.

Současně k němu musíme jednou hadičkou přivézt vodu z vodovodu, druhou odvézt odpadní vodu do odpadu a připojit ho do elektrické zásuvky.

Nejběžnější umístění je tedy na ploše nebo na stěně (dá se zavěsit) v těsné blízkosti kuchyňského dřezu. Ostatně jeho design je dostatečně "high tech", aby nedělal ostudu žádné kuchyni.

Připojení vstupní hadičky přívodní vody a výstupní hadičky odpadní vody k Aquarionu

Na spodní straně Aquarionu je otočné plastové kolínko s rychlosvorkou, do které se prostě zasune konec hadičky přívodní vody. Rychlosvorka zajistí, že bez speciálního stisku nehtem na kroužek, se hadička sama nevysune ani při vynaložení poměrně značného tahu.
POZOR - vždy je třeba předřadit malý předfiltr, bránící vstupu větších mechanických nečistot do ionizátoru!

V zadním spodním rohu je (opět otočným kolínkem) vyústění odpadní vody, vzniklé při ionizačním procesu. Nasouvá se na něj trochu tlustší gumová hadička a zajistí se kruhovou kovovou sponkou.
(Na snímku je chybné označení, správně má být výstup odpadní vody, nikoliv kyselé, i když většinou z ní kyselá vytéká, protože více užíváme zásaditou.)


Instalace na výstup z kuchyňské vodovodní baterie (nejjednodušší)

Prostě se jen odšroubuje sítko na konci vodovodní baterie a místo něj se (je-li třeba, tak pomocí redukcí, obsažených v dodávce) zašroubuje dvoucestný ventil. Do jeho bočního vývodu se zasune a matkou přitáhne hadička, vedoucí do vstupu Aqurionu.
Odpadní hadička se zavede do dřezu, Síťová zástrčka se zapojí do zásuvky.
A TÍM JE INSTALACE HOTOVA !
Otočením páčky ventilu vlevo voda protéká do dřezu, otočením doprava se průtok přesměruje do hadičky Aquarionu.

Za jednoduchost se většinou platí a tak tento způsob instalace má tři úskalí:
1) Trošku mohou překážet přívodní hadičky okolo baterie a trochu tím i trpí etsetika.
2) Je složitější manipulace - musí se přepnout přepínací kohout na konci vodovodní baterie, pustit voda vodovodní baterií, a ještě tlačítkem zapnout AQ. Po skončení čerpání všechny úkony zopakovat v opačném pořadí.
3) JE ZDE NEBEZPEČÍ VPUŠTĚNÍ HORKÉ VODY (NAD 30°C) DO FILTRU A JEHO ZNIČENÍ !!


Instalace na vstup do kuchyňské vodovodní baterie (složitější, ale zvládne to i zručný kutil)

Pokud je uživatel vlastník starší baterie se dvěma samostatnými přívody, stačí baterii odšroubovat, na vývod studené vody našroubovat "pračkový ventil, ke kterému se nejdříve zespodu přišroubuje speciální redukce na přechod do plastové trubičky.
Vývod teplé vody se nastaví distančním mezikusem a našroubuje se baterie zpět.
Zespodu se nastrčí a přitáhne přívodní hadička k Aquarionu, kterou je možno předtím protáhnout deskou dřezu a tak nepřekáží ani neruší esteticky.
I odpadní hadičku lze vézt skrze desku k odpadnímu sifonu, takže také neruší.
A TÍM JE INSTALACE HOTOVA !

Všechny potřebné komponenty koupíte v běžné prodejně pro instalatéry, kromě jednoho!
A sice přechodka z pračkového ventilu do hadičky. Ta už je součástí příslušenství Aquarionu.


Instalace mimo kuchyňskou vodovodní baterii (nejsložitější, doporučujeme svěřit odborníkovi, ale i toto zvládne zručný kutil)

Jedná se o přivedení samostatného přívodu studené vody od vhodného zdroje, např. od připojení dřezové baterie zpod kuchyňské linky, a odvodu odpadní vody přímo do sifonu pod dřezem.
Většinou je třeba udělat (stejně jako v předchozím případě) 1 - 2 malé dírky (podle velikosti) do kuchyňské pracovní desky, které se ale v tomto případě schovají za Aquarion, a nejsou vidět, stejně jako přívodní a odpadní hadička.
Je to tedy esteticky nejlepší řešení a - stejně jako v předchozím případě - se pak ovládání čerpání vody omezí jen na zmáčknutí knoflíku na Aquarionu.
K této instalaci  jsou však podmínky všude naprosto individuální a je vhodné vyřešení svěřit odborníkovi - instalatérovi. To není v naší kompetenci. Potřebné rady od nás však dostanete.

Stejně jako v předchozím případě, je třeba použít speciální přechodku do hadičky. Ta už je součástí příslušenství Aquarionu.


  • Už víte o Aquarionu prakticky všechno podstatné. Líbí?

Možná ještě pár častějších dotazů..