Voda z vodovodu
Upravená voda z vodovodu je asi nejčastěji používanou vodou v evropských podmínkách
- Voda z potrubíAkvadukty ve starém Římě, ve kterých voda protékala kamennými trubkami, umožňovaly plynule zásobovat vodou i odlehlé oblasti. Voda dosáhla svého cíle na základě gravitace. Shromažďovala se přírodní cestou, získávala se z pramenité nebo dešťové vody, která byla v cisternách. Voda byla díky tomu, že se dostávala do styku se vzduchem, bohatá na kyslík, dezinfikovaly ji sluneční paprsky a obsahovala malé množství solí rozpuštěných z hornin.
- Voda z kohoutkuRůzné druhy potrubí (železo, olovo, měď, beton, azbestové desky, plasty - PVC) umožňují uzavřenou přepravu vody, což je vhodné, aby se zabránilo průniku nečistot z prostředí. Avšak problém představují látky, které se rozpouštějí z potrubí a navíc nedostatek slunečního záření může podporovat osídlení trubek patogeny, i když se používá dezinfekce. Kromě výskytu infekcí je také stálým problémem koroze a usazování vodního kamene. Na druhé straně se voda upravuje jen podle minimálních norem. Naše zásoby vody jsou znečištěny více než 60 tisíci různými chemikáliemi. Je mimořádně obtížné a drahé vyloučit je všechny za pomoci současných, zastaralých a špatně financovaných vodních filtračních systémů. Podle nejnovější zprávy Výboru na ochranu přírodních zdrojů je jedna třetina úpraven vody zastaralá.
- Chlorovaná vodaFrancouzský inženýr Louis-Claude Vincent došel k závěru, že mezi chlórem ve vodě a určitými nemocemi musí být nějaký druh vzájemného vztahu. Vincent hledal a našel příčinu v oxidačních vlastnostech chlóru. Vytušil, že biologické vlastnosti vodních roztoků jsou určovány rovnováhou mezi elektrickými částicemi.
V průběhu úpravy vody je k ní přidáváno velké množství sodíku, aby se tvrdá voda změkčila. K neutralizaci 500 mg vápníku musí být do vody přidáno 1000 mg sodíku. Lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem, by neměli konzumovat více než 5 mg sodíku/l; avšak pitná voda jej obsahuje daleko více. V případě diety s nízkým obsahem sodíku doporučuje WHO maximálně 20 mg sodíku. Obsah sodíku ve vodě ve většině měst je více než 300 mg; a co víc, někdy může dosáhnout až hodnoty 1000. Z vody z vodovodu často takové minerály vstupují nekontrolovaně do těla, což může vést k rozvoji různých chorob.
Vzhledem k tomu, že má voda z vodovodu často nepříjemnou chuť, mnoho lidí místo ní konzumuje minerální vodu. Ta sice chutná lépe, ale kromě sodíku obsahuje také mnoho dalších solí.
Všechna upravená a sterilizovaná (chlorovaná, ošetřená ozonem) voda má zásadité a oxidační vlastnosti. Jinými slovy neobsahuje protony a elektrony, které jsou pro naše tělo nezbytné. Kromě nedostatku elektronů a protonů obsahuje ještě mnoho nežádoucích minerálních solí.
Ve vodárnách se k dezinfekci využívá velké množství chlóru, který je levný, ale v žádném případě není užitečný pro tělo. Řeky jsou průmyslově znečišťovány, a jejich voda se velmi často rozvádí do vodovodu.
Použitá odpadní voda se opět vypouští do řek, někde v jiných oblastech v jiné zemi nebo kolonii získávají pitnou vodu „čištěním“ pomocí dezinfekce. Když se z odpadní vody odstraní dezinfekcí (proti mikrobům) škodlivé látky, znovu se vyrábí pitná voda.
Voda z vodovodu, která již obsahuje chemické látky, se do našeho domova dostává potrubím, které je vyrobeno s různého materiálu. Problémem je, že železné potrubí během několika let koroduje. Na mnoha místech se stále používá potrubí, které obsahuje azbest nebo olovo. Chemické látky ve vodě rozpouštějí různé sloučeniny z potrubí. Z tohoto pohledu jsou nejvíce nebezpečné trubky z polyetylénu. Nejlepší je, když si vodu čistíme doma.
Ve vodě z kohoutku je chlór. Odborníci téměř v každé zemi doporučují minimální dávky chlóru, ale ve většině případů zapomínají na maximální. Během skladování se část chlóru vypaří, ale je snaha to nahradit, takže na některých místech vytéká z kohoutků zvláště koncentrovaná voda s chlórem. Podobná situace je i ve vodních nádržích.
Máte pocit, že jsme si oproti "vodě z kaluže" příliš polepšili? My tedy moc ne.
Přesto v mnoha případech doporučuji zvolit k pití raději vodu z kohoutku, než balenou v PET lahvích. Nicméně jsou tu i jiné možnosti. Co třeba